Top subiecte apreciate

Optiuni experimentale
  • Foloseste AJAX in formulare ori de cate ori este posibil

Navigare rapidă

Ultimele subiecte
» Script ninsoare
Scris de JeKa123 Ieri la 20:20
» Cerere script
Scris de SSYT Joi 1 Dec - 23:22
» Hello
Scris de admin Mier 30 Noi - 16:10
Cuvinte-cheie

reclama  ultimele  Metin2  subforumuri  chenar  tema  cautare  avatar  Mesaje  drop  animate  punbb  meniu  html  radio  subiecte  Bara  banner  phpBB2  Statistici  menu  tutorial  edit  profil  navigare  legenda  

10 metode pentru a identifica malwareul de pe computer

Hackerii din ziua de azi fac eforturi mari pentru a crea fisiere malware cat mai greu de detectat,din pacate,asa ca m-am gandit ca astazi sa va prezint 10 tipuri pentru a detecta aceste tipuri de fisiere.

1.Microsoft Process Explorer
Zis si Sysinternals,Microsoft Process Explorer va poate ajuta sa vizualizati toate procesele din computerul dumneavoastra,analizandu-l pe fiecare in parte.
Mai mult,puteti folosie MPE pentru a crea o lista a proceselor computerului,cand acesta opereaza corect,adica procesele strict necesare.Daca,computerul incepe sa dea semne ca ar fi virusat,deschideti MPE,creati o lista cu procesele strict necesare si faceti o comparatie fata de cele deschise in momentul verificarii.Orice diferenta inseamna un semn ca virusii ar fi patruns in computerul dumneavoastra.

2.HiJackThis
HiJackThis poate fi considerat un explorer de procese cu muschi,un lucru descurajator pentru cei ce de abea acum sunt initiati in tainele IT.Insa,daca rulati HiJackThis inainte de a avea virusi in computer,veti primi o lista de referinte excelenta(despre virusi),asta fiind folositor in caz ca vor fi efectuate schimbari majore in computer.
Insa,daca aveti deja malware in computer si vreti sa utilizati HiJackThis,nu va speriati.Exista cateva pagini web online care vor analiza automat fisierul log generat de HiJackThis si va vor arata posibilele probleme.Eu va recomand acest forum: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

3.Kasperky GetSystemInfo
Cei de la Kasperky au o aplicatie asemanatoare cu HiJackThis numita GetSystemInfo.
Insa au ceva in plus,si anume un scanner online ce analizeaza fisierul log automat.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ATENTIE INSA: Sa dezactivati procesele specificate de acest scanner nu este chiar cea mai potrivita metoda.Va trebuie ceva cunostinte despre sistemele de operare pentru a va apuca sa faceti schimbari majore in sistem,inainte de a va apuca de dezactivarea unui proces.Cautati pe Google numele acelui proces inainte de a face a va apuca de treaba.

4.Microsoft Baseline Security Analizer
Eu ii voi spune mai pe scurt MBSA.MBSA este un scanner pentru a gasi vulnerabilitati in configuratia sistemului si verifica toate programele Microsoft instalate pe computer,ca sa fie updatate la timp.Daca sistemul esre OEM,va fi mult mai simplu.

5.Secunia Scanner
Secunia sau MBSA,aproape acelasi lucru.APROAPE.Si cand zic asta ma refer ca scannerul Secunia analizeaza si alte aplicatii/programe,nu doar cele de la Microsoft,ceea ce il defirentiaza de MBSA.

6.Programe ANTI-VIRUS
Si programele antivirus merita putin respect.Pentru ca,la fel cum ar face orice persoana,ma enervez cand vad ca programul antivirus nu gaseste malware pe care scannerele il gasesc.Totusi,nu voi folosi un computer fara antivirus,deoarece este riscant,antivirusii folosind protectia in timp real.Legat de programul cel mai bun antivirus,parerile sunt impartite.Eu folosesc Avast si Comodo.

7.Microsoft’s Malicious Software Removal Tool
MSRT adica.MSRT este un tool pentru a scapa de majoritatea malwareului,deoarece Microsoft stie daca,codul scanat provine de la ei sau nu,si in acest caz verifica daca provine din DataBase lor sau nu.In caz ca da,scapa de el.2 lucruri folositoare la MSRT sunt:
-Scanarea si stergerea virusilor se fac automat
-Facand Update la Windows la timp,mereu,niciodata nu veti putea fi atinsi de virusi,deoarece virusii existenti exista in baza de date a Microsoft

8.SUPERAntiSpyware
Am spus mai sus,parerile despre acest timp de programe sunt impartite.Insa mie mi se pare unul din cele mai bune scannere de virusi,asta pentru ca scaneaza fiecare sector al HardDiskului,RAM-ilor si Registry-lor.L-am folosit de foarte multe ori si a dat roade.Mai mult de atat nu am ce spune,ramane sa testati aplicatia.

9.Malwarebyte Anti-Malware
Sau MBAM.MBAM este unul din cele mai de succes scannere de malware.Totusi,nu este perfect,si anume gaseste TOT in afara de rootkituri,despre care vom vorbi in pasul urmator.Oricum,vi-l recomand cu incredere!

10.GMER
Am spus mai sus ca MBAM gaseste tot,mai putin rootkiturile.Insa,exista o solutie si pentru asta,si anume acest program,GMER.Intr-un tutorial viitor,va voi explica mai multe despre rootkituri,pana atunci faceti o scanare ca sa nu fie prea tarziu.

LINKURI UTILE

PROCESS EXPLORER: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
HIJACKTHIS: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
GETSYSTEMINFO: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MBSA: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SECUNIA SCANNER: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MSRT: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SUPER ANTISPYWARE: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MBAM: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
GMER: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Tutorial creat in totalitate de rorealgmr,orice drept de autor imi este rezervat!

Comentariile utilizatorilor
Membru dedicat
la data de Joi 2 Iun - 17:22
Cristi Membru dedicat
Conectat
Bravo, bun tutorial . 10/10

Tutorial Acceptat!
Te mai asteptam cu noi Tutoriale xD
Membru nou
la data de Joi 2 Iun - 19:22
rorealgmr Membru nou
Conectat
Vor aparea destul de multe,dar nu pot sta mult timp la computer,incerc sa scriu cat pot zilnic.
Membru ET
la data de Mier 17 Aug - 15:13
mas1NNNa Membru ET
Conectat
gj